WORK IN PROGRESS

Grammatica A2

 

Igl imperativ

(die Befehlsform)

 

Der Imperativ ist die Befehlsform des Verbs und wird für Anweisungen, Verbote, Warnungen, Wünsche und Ratschläge gebraucht.

 

Der Imperativ kann bei den meisten Verben auf Grundlage der 2. Person Singular und Plural (Indikativ) gebildet werden, indem man das -s am Ende weglässt.

 

Exempel:

ti cuoras – cuora! / vus curris – curri!

  singular plural
gidar gida! gidei!
temer tema! temei! / temi!
vender venda! vendei! / vendi!
sentir senta! senti!

______________________________________________________________________________________

 

Ils grads da cumparegliaziun dils adjectivs 

(Die Steigerung der Adjektive)

 

Mit Adjektiven kann man Dinge vergleichen. Wir unterscheiden im Romanischen drei Steigerungsformen.

positiv cumparativ superlativ
Igl auto ei sperts. Igl auto ei pli sperts. Igl eroplan ei il pli spert.
La casa ei gronda. La tuor ei pli gronda. La baselgia ei la pli gronda

 

positiv cumparativ superlativ
Igl auto ei sperts. Igl auto ei pli sperts Igl eroplan ei il pli spert
La casa ei gronda. La tuor ei pli gronda La baselgia ei la pli gronda

 

Die folgenden Adjektive haben spezielle Steigerungsformen:

bien – meglier – il meglier

schliet – mender – il mender

positiv cumparativ superlativ

Flurin ei in bien amitg da mei.

Tedlar ei savens meglier che tschintschar.

La megliera scola ei la veta.

L’aura ei schliata.

Ella ei mendra ch'ier.

La mendra aura eis ei stau il fenadur.

 

Auch Adverbien können gesteigert werden.

positiv cumparativ superlativ
Alina conta bugen. Luis conta pli bugen che Alina. Gianin conta il pli bugen.
Jeu senodel savens. Pli savens fetsch jeu ina spassegiada. Il pli savens dun jeu tennis.

______________________________________________________________________________________

 

Il perfect

(das Perfekt)

 

Das Perfekt ist eine Zeitformen, mit der Ereignisse in der Vergangenheit beschrieben werden, die abgeschlossen sind.

El ha malegiau ina casa.

Ella ei currida alla staziun.

 

Das Perfekt wird mit den Hilfsverben haben (haver) und sein (esser) und dem Partizip II (particip perfect) gebildet.

Anders als im Deutschen wird das Partizip II nicht ans Ende des Satzes gestellt, sondern meist direkt nach dem Hilfsverb. 

 

Il perfect cul verb 'haver'

(Das Perfekt mit dem Hilfsverb 'haver')

 

Das Perfekt mit dem Hilfsverb ‘haver’ wird folgendermassen gebildet:

-ar: magliar -er: temer -er: leger -ir: durmir

jeu hai magliau

jeu hai temiu

jeu hai legiu

jeu hai durmiu

ti has magliau

ti has temiu

ti has legiu

ti has durmiu

el/ella ha magliau

el/ella ha temiu

el/ella ha legiu

el/ella ha durmiu

nus (ha)vein magliau

nus (ha)vein temiu

nus (ha)vein legiu

nus (ha)vein durmiu

vus (ha)veis magliau

vus (ha)veis temiu

vus (ha)veis legiu

vus (ha)veis durmiu

els/ellas han magliau

els/ellas han temiu

els/ellas han legiu

els/ellas han durmiu

 

Il perfect cul verb 'esser'

(Das Perfekt mit dem Hilfsverb 'esser')

 

Das Partizip II der Verben, die mit dem Hilfsverb 'esser' gebildet werden, passt sich dem Subjekt des Satzes in Bezug auf Numerus und Genus an. Dies ist ein bedeutender Unterschied zur deutschen Sprache, wo das Partizip II beim Gebrauch beider Hilfsverben unverändert bleibt.

singular   plural  
masculin feminin masculin feminin

jeu sun currius

jeu sun currida

nus essan curri

nus essan curridas

jeu sun siglius

jeu sun siglida

nus essan sigli

nus essan siglidas

jeu sun turnaus

jeu sun turnada

nus essaturnai

nus essan turnadas

jeu sun ius

jeu sun ida

nus essan i

nus essaidas

 

Das Partizip des Verbs esser hat eine unregelmässige Form. Es wird wie folgt gebildet:

jeu sun staus jeu sun stada nus essan stai nus essan stadas